Osevný plán pre február 2021
Obvykle prvý víkend po Valentínovi (14. februára) začínam vysievať svoje semienka zeleniny doma, na okenný parapet. Tento termín je pre mňa orientačný - časový bod od ktorého začínajú byť dni konečne trochu dlhšie. Každým dňom pribúda trochu svetla, vďaka čomu môžu semienka vyklíčiť. Podľa môjho osevného plánu začínam v tomto období s výsevom mrazuvzdornej zeleniny. Patria sem druhy, ktoré znesú menšie mrazy cca do - 6 °C.
Približne po štyroch - piatich týždňoch od vyklíčenia semienok, vysadím priesady do záhrady. V tomto období je obvykle ešte chladno a mráz moje priesady značne ohrozuje. Preto takúto skorú výsadbu ešte zakrývam netkanou bielou textíliou, kým hrozba mrazov nepominie. Je to celkom jednoduchý a bežný postup, žiaľ pre mňa s veľmi neistým výsledkom
. Prečo to nie je úplne ideálne?
Nemám na záhrade skleník ani parenisko, v ktorom by som mohla predpestovať a otužiť sadenice. Moje otužovanie sadeníc zvyčajne prebehne počas niektorého slnečného marcového víkendu. Vynesiem ich cez deň von, na noc dnu a hotovo. Šup s nimi do záhrady na záhony. Viem, to otužovanie je riadne odfláknuté, chcelo by to možno aj 4-5 dní, kým sa trochu zocelia. Žiaľ na otužovanie počas pracovných dní nemám čas, pretože veľmi skoro ráno odchádzam do práce, a poobede keď sa za šera vraciam to už veľký význam nemá. Takže všetko musím zmáknuť počas víkendu. Preto zvyčajne vyhúknuté a krehké sadenice putujú rovno na záhon. Prežijú len len tie najodolnejšie 😁 Potrebovala som nejaké praktické riešenie tohto môjho problému. Ukázalo sa , že je ním
metóda zimného výsevu o ktorej podrobnejšie píšem v tomto príspevku.
|
Kel predzvesť a brokolica - vysiate priamo von 16. januára. Foto je z 21. marca. |
Kým som neobjavila metódu
zimného výsevu semien, pravidelne koncom februára som začala s predpestovaním nasledovnej zeleniny:
Predpestovanie v interiéry: bôb, špenát, šalát, cibuľa, zelená cibuľka, skorá kapustová zelenina (kapusta, brokolica, karfiol, kaleráb, vodnica), reďkovky, buľvový fenikel, vňaťový petržlen, koriander, kôpor. Teplomilná zelenina, ktorá dlho klíči - baklažány, papriky, čili.
Priamo von vysiať: bôb a cesnak - pokiaľ som to nestihla v decembri
Túto sezónu som všetko z tohto zoznamu (okrem papríky, čili a baklažánov) vysiala už v polke januára. Čiže už žiadny interiérový výsev, všetky semienka som vysiala vonku a nechala ich napospas zimnému počasiu. 😉 Koncom marca plánujem všetky priesady, ktoré už budú mať k tomuto termínu pravé lístky vysadiť na záhony do záhrady.
Špenát zo zimného výsevu som vysadila do záhrady už 14. marca. Je pod netkanou textíliou a bez poškodenia zvláda nočné teploty okolo -6 až -7°C. Zatiaľ som nestratila z neho ani jednu priesadu.
Ďalšími kandidátmi na najbližšiu výsadbu do záhrady sú priesady ázijskej zeleniny, brokolica, kel predzvesť, kareláb, vodnice, bôb...
|
Kareláb a vodnica - vysiate priamo von 16. januára. Foto je z 21. marca. |
Po špenáte a reďkovkách sa ako najvitálnejšie priesady zimného výsevu javia ázijské listové zeleniny. Vďaka tomu, že sú semienka vysiate von nie sú dlhé, vytiahnuté a krehké, ale skôr územčisté a robustné. Zimný výsev semienok priamo von má výhodu v tom, že ich už nemusím otužovať a hneď ako sa ukážu pravé lístky, tak priesady môžu ísť priamo do záhrady.
|
Ázijská horčica a ázijská kapusta Tatsoi vysiate priamo von 16. januára. Foto je z 21. marca. |
|
Šalátová vodnica a kapusta Bok choy vysiate priamo von 16. januára. Foto je z 21. marc.a |
Zo zeleniny, ktorú som zvykla predpestovať v interiéry, ale teraz som ju predpestovala priamo vonku, niektoré druhy ešte k dátumu 23. marec nevyklíčili. Ale to neznamená, že už nevyklíčia, len potrebujú vyššiu teplotu ku klíčeniu semien. Čakajú nás už teplejšie jarné dni tak som zvedavá, kedy začnú rašiť.
Ide o tieto druhy:
- kapusta biela špicatá expres
- karfiol,
- buľvový fenikel,
- vňaťový petržlen,
- koriander,
- kôpor.