Zimný výsev semien



S výsevom semienok pravidelne začínam u nás doma na okenných parapetoch, pretože nemám skleník ani parenisko. Každú sezónu bojujem s rovnakými problémami - nedostatkom svetla a miesta. Moja sezóna pestovania vlastných priesad vždy dospeje do fázy, keď mám priesadami preplnené parapety. Nasleduje zúfalé pobiehanie po dome a hľadanie miestečka, kde by som ešte mohla položiť ďalšie sadeničky. Ale náš dom nie je nafukovací, takže voľné miesto samozrejme k dispozícii nemám. Sadenice sú poukladané na parapetoch, na mojom písacom stole, ktorý som za týmto účelom presunula pod okno, a dokonca aj pod stolom, kde samozrejme nie je žiadne svetlo. 😱 Sadenice sú jednoducho všade, veľmi zavadzajú a zároveň nemajú ideálne podmienky na rast. To spôsobí, že sú krehké, slabé, vyhúknuté a poliehavé. Mnohokrát bojujem ešte aj s plesňami, ktoré ich ohrozujú. Do tohto zmätku sa pripoja aj mušky smútivky, ktoré sa začnú liahnuť z výsevného substrátu. Jednoducho jarná záhradkárska idylka ako maľovaná. 😁

Rastlinky cibuľky po vyklíčení na okennej parapete. Za pár dní budú vyhúknuté a slabé a veľká časť z nich zahynie.

Následné otužovanie sadeníc je kapitola sama o sebe. Počas pracovného týždňa odchádzam veľmi skoro ráno do práce. V tomto čase je obvykle ešte zima a nemôžem sadenice vyniesť z domu o šiestej ráno, lebo by zamrzli. Naviac keby aj bolo ráno teplejšie a začala by som ich nosiť von, tak mi zase ujde autobus 😓 Z práce sa vraciam poobede, za šera a to už otužovanie nemá žiadny význam. Moje otužovanie sadeníc prebieha len počas víkendu. Je nedostatočné, a čo si budeme nahovárať z mojich sadeníc vonku prežijú len tí najväčší bojovníci. Potrebovala som nejaké praktické a šikovné riešenie tohto môjho problému. 

Náhoda chcela, že som objavila veľmi zaujímavú metódu zimného výsevu semienok. Prišlo mi to ako dar z jasného neba, keď som ju na internete našla. Zimný výsev semienok je metóda, ktorú vyvinula Trudi Davidoff a píše o nej na svojich stránkach wintersown

Čo to vlastne ten zimný výsev semien je.

Zimný výsev je proces klíčenia semien vonku, ešte počas zimy. Regulácia tepla a svetla je ponechaná na prírodu. Po vysiatí semienka vyložím von na dvor, aby mi nezaberali vo vnútri miesto. Nemusím k tomu dokupovať žiadne drahé vybavenie ako sú pestovateľské svetlá, tepelné podložky a súpravy na klíčenie semien. Nemám žiadne starosti s krehkými a neduživými sadenicami.

Semienka si vysejem do miniatúrnych skleníkov, ktoré si vyrobím z plastových obalov z fliaš na nápoje, plastových misiek zo zeleniny predávanej v hypermarketoch a podobne. Jedinou podmienkou je aby bol materiál priehľadný a aby mal drenážne a vetracie otvory. Po vysiatí semienok do takto pripravených skleníkov, ich vyložím do záhrady, do snehu a mrazu. Nemusím sa o ne starať. Polieva ich príroda, keď do miniskleníkov sneží a prší. Len čo sa začne na jar otepľovať, semená budú klíčiť vlastným tempom, rovnako ako v prírode. 

Výhody zimného výsevu.

  • za najväčšiu výhodu pre mňa považujem úsporu miesta. Už mi nebudú zavadzať v obývačke sadenice od polky februára - do polky júna. Semienka idú hneď po vysiatí von.
  • nemáme v dome kopec smútiviek z výsadbového substrátu
  • nemusím kupovať žiadne špeciálne vybavenie, ani drahé pestovateľské lampy
  • úspora energie, pretože nie je potrebné svietiť na sadenice 12 hodín denne
  • sadenice nie je potrebné otužovať pretože už rastú vonku
  • sadenice sú zdravé, odolnejšie a robustnejšie, čo zvyšuje ich šancu na prežitie po vysadení do záhrady
  • s výsevom sa dá začať naozaj veľmi skoro (dokonca už v decembri po zimnom slnovrate, ale tento termín v našej oblasti nie je ideálny) Najvhodnejší čas na zimný výsev u nás je po Novom roku.

Kedy je čas zimného výsevu.

Jedna z vecí, ktorá ma na zimnom výseve semien najviac očarila je, že nemusím sledovať žiadne dátumy výsevu. Už žiadne také ako vysiať 3, 5, 6..... týždňov pred dátumom posledného mrazu v mojej oblasti. Čiže žiadne výsevné harmonogramy, ktorých by bolo potrebné sa obávať. Internetové zdroje uvádzajú, že so zimným výsevom semien je možné začať už od zimného slnovratu (21. december). Toto, ale v mojej oblasti nie je veľmi vhodný termín. December býva ešte veľmi teplý, a semienka vďaka tomu môžu vyklíčiť. Keď sa v januári následne ochladí, tak sadenice zamrznú. Preto je najvhodnejšie so zimným výsevom semien počkať až po novom roku, keď už začne konečne riadne mrznúť. Prvé semienka začnú takto klíčiť začiatkom marca, keď sa začne pomaly otepľovať. 

Vhodné semienka na zimný výsev.

Na zimný výsev je potrebné použiť vhodný typ semien. Ideálna je mrazuvzdorná zelenina ako je špenát, bôb, skoré a neskoré kapustovité, cibuľa, šalát. Z kvetov letničky a trvalky. Môj zoznam vysiatych semien metódou zimného výsevu je spísaný v príspevku Osevný plán pre január 2021.

Výroba mini skleníka:

Pre zimný výsev sa používajú tzv. "mini skleníky", ktoré je potrebné si vyrobiť vlastnoručne z plastových obalov z fliaš na nápoje, plastových misiek zo zeleniny predávanej v hypermarketoch a podobne. Čiže zrecyklujem už použité plastové obaly na niečo užitočné 👍

Fotopostup na výrobu mini skleníka:
Na výrobu mini skleníka potrebujem fľašu z priehľadného plastu, nôž, nožnice, lepiacu pásku, sviečku, kovový drôtik, kliešte, výsadbový substrát a semienka.
  1. Na dne fľaše som prepichla drenážne otvory na odtok prebytočnej vody. Najskôr som sa pokúšala  vyvŕtať ich ostrým nožom, ale hrozilo mi, že si pri tom amputujem všetky prsty 😂 Ukázalo sa, že prepálenie dierok rozžeraveným drôtom je najbezpečnejší spôsob. 



  2. Fľašu som potom rozrezala po obvode na polovicu. Ale nie úplne asi 3 cm som nechala v celku, aby to fungovalo ako "pánty" na viečku.


  3. Naplnila som miniskleník výsevným substrátom približne do výšky 8cm. Dostatočná hrúbka substrátu je dôležitá, pretože takto vysiate semienka zakorenia hlboko. Takže potrebujú dostatok priestoru na rozvinutie svojich korienkov. Dobre som substrát poliala a nechala prebytočnú vodu odtiecť.  


  4. Potom som na povrch navlhčeného substrátu vysiala semená. Treba si dať pozor na príliš hustý výsev. Pokiaľ sú semená vysiate príliš husto, veľmi zle sa od seba oddeľujú priesady pri výsadbe. Zasypala som vrch semien výsadbovým substrátom a ešte raz poliala.



  5. Označila som si, čo som vysiala. A hlavne nezabudla odstrániť vrchnák z fľaše aby mohol prúdiť vzduch do vnútra. 

  6. Na uzavretie skleníka som nasadila naspäť vrchné odrezané veko a prelepila lepiacou páskou, aby mi ich neodfúkol vietor.

  7. Takto vysiaty skleník som vyniesla na dvor. Skleníkom som našla pekné miesto v závetrí, kde na ne bude svietiť slniečko počas jasných dní. V podstate už sa one netreba viac starať, pokiaľ sú na mieste, kde na skleníky môže pršať a snežiť. Týmto sa zabezpečí rastlinkám dostatok vlahy. Ale pokiaľ nie je dostatok zrážok je dobré ich raz do týždňa skontrolovať a poliať. To že je v miniskleníkoch sucho sa dá zistiť podľa toho, že na stenách nie je viditeľná vyzrážaná para. 



Jediná údržba, ktorú na jar priesady v skleníkoch vyžadujú je zabezpečiť, aby sa  neprehriali a neuschli. Takéto miniskleníky sa môžu na slnku naozaj veľmi prehriať a rastliny v nich sa môžu "uvariť". Preto je potrebné ich dobre odvzdušniť. Dá sa to urobiť zväčšením vetracích otvorov, alebo otvorením horných častí miniskleníkov. Na noc je samozrejme znovu potrebné skleníky zavrieť. Pokiaľ sa v priebehu jari ešte veľmi ochladí, je dobré ich na noc zakrývať netkanou bielou textíliou.  Hneď ako bude vhodná doba je potrebné vysadiť priesady do záhrady.  Keď majú sadenice 1-2 pravé listy je čas ich vysadiť. Nie je potrebné ich otužovať, pretože už rastú vonku.

Related Articles

0 Comments:

Zverejnenie komentára