Skupinová výsadba paradajky, cibuľa a mrkva.

Som už veľmi netrpezlivá a neviem sa dočkať kedy "To začne"... Ešte je len začiatok februára a jar sa mi  zdá v nedohľadne. Aby som si trochu skrátila čakanie, začala som si už robiť plán výsadby zeleniny pre tento rok.
Už niekoľko sezón patrím k nadšeným vyznávačom spoločnej výsadby. Jej mágia ma neprestáva udivovať. Kombinácie rastlín, ktoré si navzájom pomáhajú rásť. Rastliny, ktoré odpudzujú hmyz, alebo dokonca rastliny, ktoré odpudzujú iné rastliny. Všetky tieto vlastnosti rastlín sú veľmi zaujímavé a ich najväčším prínosom je kontrola škodcov a zvýšené výnosy.


Pred začatím výsadby si vždy plánujem jednotlivé kombinácie zeleniny, byliniek, ale aj kvetov, ktoré vysádzam na spoločné hriadky.
Moja najlepšia skúsenosť v rámci skupinovej výsadby je spoločnosť paradajok s bazalkou, mrkvy,  cibule a pokiaľ mi ostane na hriadke miesto pridám k nim aj šalát. Túto kombináciu opakujem každú sezónu, pretože sa mi veľmi osvedčila.


Paradajky
Paradajky sa veľmi dobre "kamarátia" s pažítkou, cibuľou, petržlenom, nechtíkmi, mrkvou. Cesnakové cibuľky zasadené medzi rastliny paradajok chránia rastliny pred roztočmi.
Mrkva je dobrý sused pre paradajky jej korene prevzdušňujú pôdu okolo paradajok, čo zlepšuje prísun živín, vody a vzduchu.
Paradajky sú náročné na živiny preto im treba dodať dostatočné množstvo kompostu. Aby sa na paradajkách nerozšírila pleseň je vždy potrebné polievať rastliny ku koreňom nikdy nie na listy!


Bazalka
Bazalka pomáha paradajkám odpudzovať škodcov, priťahuje opeľovačov hlavne včielky, zlepšuje ich chuť a rast. Odporúča sa sadiť minimálne 2 rastlinky bazalky na jednu rastlinu paradajky. Zvyknem toto pravidlo dodržať a preto som v lete zaplavená voňavou bazalkou. Aj na fotke vyššie je jedna takáto "paradajková suseda". Vrcholy bazalky vždy "zoštiknem" vďaka tomu rastú do formy pekných, malých a kompaktných kríčkov.

Mrkva
Pre mrkvu sladkej chuti musí mať pôda dostatok vápnika, draslíka a humusu. Zlú chuť mrkvy zvyčajne spôsobuje priveľa dusíka, ale aj príliš dlho trvajúce suché a horúce počasie. Počasie ale neovplyvníme 😄
Cibuľa, pór a byliny ako je rozmarín, palina a šalvia, pôsobia ako repelenty na mrkve (proti vŕtavke mrkvovej -Psila rosae), ktorej larvy často napádajú korene mladých rastlín mrkvy.
Mrkva dobre rastie s paradajkami - tiež s listovým šalátom, pažítkou, cibuľou, pórmi, reďkovkami, rozmarínom a šalviou.  Mrkva sa nemá veľmi rada s kôprom.


Cibuľa
Cibuľa je jeden z najlepších spoločníkov vôbec. Jednou z mála výnimiek je, že sa nemá veľmi rada s hráškom a fazuľou. Okrasné cesnaky sú vynikajúcim ochranným spoločníkom pre ruže. Ale cibuľa tiež nie je úplne odolná proti škodcom. Je dobré mať rozptýlenú cibuľu po celej záhrade a nevysádzať jednu cibuľovú monokultúru na hriadke. Pretože cibuľové červy budú cestovať od jednej cibuľke k druhej a jednu hriadku cibuľky zlikvidujú veľmi rýchlo 😭. Najlepšie mám osvedčenú kombináciu výsadby cibule s mrkvou obe rastliny sú veľmi aromatické a ich zmiešaná vôňa odpudzuje ich škodcov.



Krémová hrášková polievka so žeruchou.

Tento recept nadväzuje na môj predchádzajúci "žeruchový príspevok" ako inšpirácia na využitie žeruchy v kuchyni. Hráškový krém patrí v našej domácnosti k najobľúbenejším polievkam. Je to jedno z mála jedál, ktoré chutí každému. Keď ju navarím, je viac než isté, že ma nečaká krútenie nosom a gúľanie očami mojich detí. Ale každé si dá ešte aj dupľu. Mne chutí najviac, keď je posypaná čerstvou žeruchou.


Recept je to veľmi jednoduchý, patrí do kategórie hodiť do hrnca, uvariť, rozmixovať a zjesť 😃 

Suroviny:
  • 1 celé balenie mrazeného hrášku (cca400g)
  • 3 stredne veľké zemiaky očistené a nakrájané na menšie kocky
  • 1 pór nakrájaný na kolieska
  • 150ml smotany na varenie
  • 1,5 l vody
  • soľ a mleté korenie podľa chuti
  • čerstvá žerucha
Postup:

Všetku zeleninu vložím do hrnca, pridám vodu a soľ. Uvarím do mäkka. Keď je zelenina uvarená, odstavím polievku preč zo sporáka a nechám chvíľku vychladnúť aby sme ju mohla rozmixovať. Rozmixujem ju ponorným mixérom. Po rozmixovaní pridám smotanu na varenie a polievku vrátim späť na sporák a ešte prehrejem - už nevarím! Dochutím mletým čiernym korením, prípadne ešte dosolím. Podávam posypané s čerstvou žeruchou.


Dobrú chuť želá Eňa.

Ako si vypestovať žeruchu plnú vitamínov.

Lepidum sativum je viac známe pod názvom žerucha záhradná. Žerucha pochádza z blízkeho východu a ako korenie bola využívaná už v starovekom Ríme. V dávnych dobách bola používaná aj ako liečivá bylinka. Už v roku 400 pred Kristom sa o nej zmieňuje Hippokrates. Veľký prírodný liečiteľ Galénos ju odporúčal pre zdravie tiež. 

Perzský kráľ Xerxes údajne takto prehovoril k svojim vojakom: "Vojaci moji, aby ste boli zdraví, zjete každý deň svoj prídel žeruchy." 

Žerucha a jej priaznivé účinky na naše zdravie teda očividne nie sú žiadnou novinkou 😃

Približne 35g žeruchy nám poskytne:

  • desatinu dennej dávky vitamínu C
  • kyselinu listovú
  • karotenoidy
  • 40mg vápnika
okrem toho žerucha podporuje činnosť žlčníka a zlepšuje trávenie. 

Ja ju pestujem počas zimy ako čerstvý zdroj vitamínov, ktorých mám práve v tomto období nedostatok.
Na pestovanie žeruchy sa mi osvedčil omnoho viac záhradný substrát ako vata. Semienka pred tým ako ich vysejem namočím na hodinu do vody tak, aby vytvorili priehľadný gél. Tento postup mi vždy zaručuje pravidelnú a bohatú úrodu. Celý postup je ukázaný v krátkom videu.