Záhon pri plote - november 2019
Cez víkend som spravila zopár záberov úzkeho záhonu, ktorý máme pri spoločnom plote so susedmi. V lete 2018 som ho začala postupne zveľaďovať a v priebehu tejto sezóny som dokončila všetko čo som si naplánovala. Dokonca aj čo som pôvodne v pláne vôbec nemala 😀
Dosadila som na všetky miesta, kde som to mala naplánované ľaliovky. Na tomto záhone mám dve variety Hyperion kvitnúcu približne od druhej polovice mája a Regency High, ktorá začína kvitnúť na prelome júla a augusta.
Hyperion je túto jeseň trochu pomýlený teplým novembrovým počasím a má ešte stonky s pukmi. Niektoré dokonca aj kvitli 🌻 Regency high som sa snažila rozmnožiť delením, uvidím ako budem úspešná. Delila som ešte malé trsy a mala som málo hľúz, takže až o trištvrte roka uvidím ako to dopadlo 😋
Presadisla som sem z iných častí záhrady floxy. Budem veľmi rada keď sa rozrastú. Sú užasnou trvalkou s veľmi dlhou dobou kvitnutia a krásne voňajú. Ešte aj v novembri majú kvety, vôbec sa nedali zahanbiť veternicami ani rozchodníkmi. V lete som si na nich odskúšala tzv. Chelsea chop a musím povedať, že to fungovalo výborne. Plus som pravidelne strihala odkvitnuté časti, myslím si, že aj preto ešte stále kvitnú.
Nad veternicami som uvažovala od jesene minulého roku. Môj plán pri výbere jednotlivých rastlín na záhon bol, aby mi tam niečo kvitlo počas celej sezóny. A stále som sa nevedela rozhodnúť, či im bude toto miesto vyhovovať alebo nie. V lete je to tam riadne rozpálené a v zime ten úzky pás zeme celkom premrzne. Jednoducho nie veľmi ideálne pre veternice. Ale napokon som im nedokázala odolať.
Mám dve variety September charm - ten už odkvitol a Margerite tá je na obrázkoch. Tiež už pomaly odkvitá. Ale pokiaľ by sa im darilo a rozrástli by sa na jeseň určite záhon skrášlia.
Na budúci víkend plánujem záhon zamulčovať lístím, práve kvôli veterniciam, aby som znížila riziko ich vymrznutia v zime.
Aj napriek rôznorodej výsadbe v podstate absolútne celú sezónu záhonu dominujú rozchodníky. Či už na jar a v priebehu leta zelenými listami, alebo na jeseň svojimi ružovými kvetmi.
Rozchodníky na zimu nestrihám, nechávam ich suché na záhone. Ich semienka slúžia v zime ako potrava pre vtáčiky.
A teraz prídu tie neplánované zmeny 😉 Tou najväčšou zmenou je, rozhodnutie vykopať preč krík Tavoľníka kalinolistého. Dôvody pre toto rozhodnutie boli viaceré: v prvom rade už bol dosť prerastený a naozaj začal prekážať. Celkovo sa nám nijako mimoriadne nepáčil, myslím si, že toto miesto mu veľmi nesvedčalo. Na druhú stranu už skoro dva roky sme mali v kvetináči ružový orgován, pre ktorý sme nemali na záhrade miesto, takže sme ním nahradili tavoľník.
Vďaka tomu sa na záhone konečne trochu uvoľnilo miesto a ja som mohla pod kríky vysiať medvedí cesnak. Uvidím ako sa mu tam bude dariť.
Ďalšími neplánovanými obyvateľmi sú brunera a čemerica. Objavila som túto krásnu kombináciu rastlín pre tienisté záhrady. A veľmi sa mi páčila. Dosadila som ich do najtmavšieho úseku pod kaliny. V tejto časti je skoro celý deň v lete tieň a veľmi dobre sa tam darí hostám (Hadspen blue) a tak som k nim ešte doplnila ďalšie tieňomilné rastliny.
Len si nie som istá či mám čemericu čo bude kvitnúť na jar. A spojí sa mi kvitnutie čemerice a brunery. Nakupovala som čemericu aj bruneru koncom leta a zistila som že v tomto období je veľmi ťažké čemerice zohnať. A keďže som veľmi nejakú chcela tak som kúpila prvú na ktorú som natrafila. Vyzerá to, že je to nejaká s tých skorých odrôd a bude kvitnúť ešte pred Vianocami. Čo mi neprekáža a na jar budem akúrát musieť dokúpiť nejakú čo kvitne v apríli.