Ríbezľová šťava
Myslím si, že ríbezle patria k povinnému inventáru každej ovocnej záhrady.Dôvod je takýto: obsahujú významné množstvo ovocných kyselín, vitamínu C, pektínu, rutínu a biologicky účinných farbív.
Čerstvé aj konzervované ríbezle možno použiť pri liečbe horúčkových ochorení a zápalových stavoch.
Moja babka ich mala plnú záhradu, vždy cez letné prázdniny keď sme sa u nej zišli vnúčatá zo všetkých kútov Slovenska, tak sme ich pomáhali oberať. Bývalo nás 5 párov rúk a aj tak sme ich oberali hádam aj týždeň každý deň. Babka z nich varila džem, vyrábala ríbezľovú šťavu, mušt a dedko zas ríbezľové víno. Dodnes mám v pamäti tie slnečné prázdninové dni, oberanie a odšťavovanie ríbezlí na ručnom mlynčeku. Každý chvíľu mlynčekom krútil, kým ho ruky nezačali bolieť :D
Toľko super vlastností tie ríbezle majú, ale čo s nimi keď sú také kyslé, že sa nedajú jesť.
Pre mňa sú príliš kyslé, dokonca aj do džemu. Ale predsa len existuje jeden môj obľúbený spôsob spracovania ríbezlí. Je ním ríbezľový sirup, alebo šťava. Pripravujem ju z kvasených ríbezlí podľa receptu moje babky. Zvyčajne ju vypijeme ešte v lete do zimy nám nikdy nevydrží.
Recept:
1kg ríbezle (roztlačené)
800 g cukru
Očistené ríbezle sa roztlačia a nechajú 3 dni kvasiť na slnku. Potom sa šťava precedí cez čistú utierku a v studenej šťave sa rozpustí cukor. Šťavu nalejeme do fliaš. Fľaše dobre zatvoríme. Sterilizujeme 1/2 hodiny a z vody vyberieme fľaše až keď voda vychladla.
0 Comments:
Zverejnenie komentára