Jednoduchý slezový sirup proti kašľu

Leto prináša množstvo kvetov a vôní - ale ako zachytiť ich skvelú chuť a liečivé účinky. V hlave mi veľmi dlho vŕtala myšlienka vyrobiť si slezový sirup. Malo to však jeden veľký háčik účinné slizovité zložky obsiahnuté v sleze sú termosenzitívne a preto slez nemôžeme uvariť klasicky ako sa to pri bylinkových sirpoch robí. Domáci slezový sirup bol pre mňa jednoducho výzva.
Slez Maurský je v našich klimatických podmienkach jednoročná rastlina (ale všimla som si, že niektoré rastliny v našej záhrade vydržia aj 2 roky) V Stredomorí a v severnej Afrike odkiaľ pochádza je to trvalka. Môže dorásť až do výšky 1,5 metra ako uvádzajú múdre zdroje, ale ja ho mávam aj vyšší. 
Slez maurský - hlavné obsahové látky sú antokyány a to malvidín a jeho glykozid malvín, sliz a triesloviny. Jeho liečivé účinky sú známe už od staroveku. 

Mária Trebenová vo svojom Zdraví z božej lekárne špeciálne odporúča slez pri zahlienení pľúc, zápale priedušiek, kašli, zápale mandlí a hrtanu. Ale tiež upozorňuje na to, aby sa nezničili slizovité látky je potrebné robiť zo slezu studený nálev.

Sirup šitý na mieru pre krehké kvety slezu

Ako to najlepšie urobiť a zachovať pritom jeho liečivé účinky? Skombinovala som hrejivé slnečné lúče s  maceráciu kvetov slezu v mede.


Related Articles

0 Comments:

Zverejnenie komentára