Návrh nového Fialového záhonu 2. časť - JAR

V predchádzajúcom príspevku som sa rozpísala o svojich plánoch pre nový trvalkový záhon. Jedným z mojich zámerov je dosiahnuť, aby bol záhon atraktívny čo najdlhšie počas sezóny. Pre lepšiu predstavu o tom ako to bude v jednotlivých ročných obdobiach na záhone vyzerať som si pripravila obrázkové koláže kvetov. 
Hyacint
Hyacint Carnegie a Blue Jacket (v pozadí)
Na konci zimy by mali na záhone vykuknúť snežienky. Na jeseň (2020) som vysadila zopár cibuliek snežienok (Galanthus ikariae) do pôdopokryvného rozchodníka (Sedum spurium). Zdá sa mi to ako dobrý nápad, aby snežienky rástli pomedzi lístky rozchodníka. Keď snežienky odkvitnú a uschnú, tak ich na jar rašiaci rozchodník schová.

snežienky a rozchodník pochybný

 Na výsledný efekt som veľmi zvedavá, len neviem či sa ho dočkám už na budúcu jar. Snežienkam totiž chvíľu trvá kým sa "rozhodnú" kvitnúť. Cibuľky snežienok sú citlivé na presušenie a to či sa spamätajú z dlhého prevozu od Holandských veľkopestovateľov a pobytu v skladoch a v obchode pravdepodobne uvidím až na jar 2022.


Na celom záhone (presnejšie v úplne celej záhrade) na jar kvitnú červené a žlté tulipány. Sú to Darwinove hybridy Parade a Golden Apeldoorn. Ich divoká farebná kombinácia mi každú jar vážne "vypaľuje zrak" 😃 Kombinácia sýtej červenej a  žltej farby nie je moja šálka kávy. Nechcem týmto dvom kultivarom krivdiť, ich najväčším plusom je stabilita. Nie je potrebné po ich odkvitnutí vyberať cibuľky zo zeme. Bez akejkoľvek ujmy vydržia na záhonoch dlhé roky sú neuveriteľne vytrvalé, nestrácajú na kvalite a čo je úplná topka ešte sa aj samé rozmnožujú. Čo pri záhradných tulipánoch nie je bežná vlastnosť. Nemám ani v pláne zlikvidovať ich úplne v celej záhrade, pretože prakticky bez akejkoľvek údržby kvitnú v hojnom počte a ešte žiadnu sezónu nesklamali. Len tá ich nepodarená farebná kombinácia mi celkom prekáža 😁 Rada by som mala v záhrade na jar aspoň jeden záhon, ktorý mi nespôsobuje vizuálny šok.

červený tulipán - Darwin hybrid Parade
V podstate bol celkom oriešok čím ich nahradím. Tulipány na fialovom záhone určite chcem, ale mali by byť biele, alebo fialové. Hlavne rovnako nízko údržbové ako vyššie spomínané darwinove hybridy. Nemám v pláne absolvovať 2x za sezónu cvičenie so zakopávaním a vykopávaním cibuliek tulipánov. Preto potrebujem kultivary, ktoré jednoducho raz zasadím a už ich potom nemusím riešiť. Najviac sa týmto mojim požiadavkám približujú botanické tulipány. Môžu byť na trvalo zasadené v pôde a nestrácajú na kvalite. Vybrala som si biely botanický tulipán turkestanský (tulipa turkestanica)  a ružovo fialový lilac wonder (tulipa saxatilis)
žltý tulipán - Darwin hybrid golden apeldoorn
Nové tulipány som zatiaľ vysadila len na malom kúsku. podobne ako snežienky aj botanické tulipány zvyčajne potrebujú dlhší čas na rozbeh. Preto nechám dočasne na záhone aj darwinovky, kým sa mi botanické tulipány trochu viac rozrastú. Nedá sa nič robiť ešte budem musieť vydržať tú každoročnú jarnú červeno-žltú divočinu.😁




V apríli až máji by mal nastať naozajstný výbuch kvetov modrice, hyacinty, tulipány, pľúcniky.
Na jeseň som do vonkajšieho oblúka záhonu vysadila približne 150 cibuliek hyacintov vo viacerých odtieňoch fialovej a bielej farby. Neodolala som výhodnej cene za multi packy hyacintov v Lídli 😊 Pri takomto množstve počas kvitnutia prevoňajú hyacinty celý záhon. (aspoň dúfam)

Kým si pomaly utrasiem všetky jarné cibuľoviny podľa mojich predstáv, bude to zopár sezón trvať. Aj preto som nevysadila cibuľovinami kompletne celý záhon. Potrebujem vedieť ako bude môj výsledok počas jari vyzerať a podľa toho sa rozhodnem čo ďalej.
No nie je sa kam ponáhľať a je to veľmi príjemná zábava. Tak si ju šetrím nech mi vydrží čo najdlhšie...


Related Articles

0 Comments:

Zverejnenie komentára