Návrh nového Fialového záhonu 1.časť

Fialový záhon, je časť okrasnej záhrady na ktorej plánujem pokračovať s postupnými úpravami v priebehu nasledujúcich sezón. S nejakými zmenami som začala už v minulom roku (2019). Vysadila som na záhon niekoľko nových ruží, geránií a okrasných cesnakov. 

Allium Purple Sensation

Ale poďme pekne od začiatku...

V súčasnosti sú dve obdobia v sezóne keď je tento záhon celkom zaujímavý. 

Prvým zaujímavým obdobím je čas približne od polky apríla do polky mája keď kvitnú tulipány, celá záplava tulipánov.

Tulipány - Darwinove hybridy

Hlavná sezóna je v júni, keď kvitnú ruže. Alebo by aspoň mala byť, len to už vlastne zopár sezón neplatí. Čajohybridné ruže, ktoré na záhone rastú už "melú z posledného". Mimo týchto dvoch veľmi krátkych období, je na záhone hlavne kopec buriny. Myslím, že nadišiel najvyšší čas na jeho obnovu. 
Čajohybridné ruže, neznámy kultivar

Pre "renováciu" záhonu som si určila nasledovné ciele:

  1. záhon má byť počas sezóny čo najdlhšie atraktívny - (premyslieť výsadbu na celú sezónu od jarných cibuľovín až po jesenné trvalky). 
  2. ľahko udržiavateľný, aby nebolo  potrebné každú chvíľu pleť burinu. Toto by som rada vyriešila výsadbou pôdopokryvných trvaliek. Ktoré zároveň udržia záhon atraktívny aj keď už "hlavné hviezdy" záhonu odkvitnú.
  3. držať sa zvolenej farebnej palety -  záhon má pôsobiť počas sezóny čo najviac harmonicky. Toto sa pri momentálnej výsadbe, ktorá tam je, povedať nedá. Väčšina kvetov bola vysadená značne živelne, spôsobom, ktorý je bežný u drvivej väčšiny záhradkárov zasadím hocičo, hocikam, kde je práve voľné miesto. Potom to zvyčajne aj tak vyzerá. 😁
Farebnú paletu, ktorú som si vybrala je v odtieňoch fialovej, modrej, vínovej a bielej. Kvety v týchto odtieňoch mám veľmi, rada a aj napriek tomu ich v záhrade veľa nemáme. Týmto záhonom to trochu napravím. 
Záhon je v polotieni a myslím si, že v polotieni tmavo sfarbené kvety lepšie prosperujú, pretože ich tak nepáli poludňajšie slnko.
Pri výbere rastlín musím vychádzať predovšetkým zo svetelných podmienok, ktoré na záhone vládnu. 
Orientačný nákres polohy Fialového záhona


Tie sú nasledovné:

Záhon má tvar poloblúka a nachádza sa v čiastočnom tieni mangnólie. Otvorený je zo severnej strany. Preto tam nie je v priebehu dňa veľa slnka. Najviac svetla má v zime a skoro na jar kým nedorastú listy na magnólii a okolitých stromoch. Aj keď to nevyzerá veľmi priaznivo na pestovanie ruží, na záhone nie je celodenný tieň. Ale tzv. pohyblivý tieň, ako mení slnko počas dňa polohu mení sa aj svetlo na záhone. Takže nejaké priame slnečné lúče na záhon určite dopadajú. 

Práve pre nedostatok svetla sa tam veľmi nedarí čajohybridným ružiam, ktoré sú na  záhone vysadené. Na druhej strane nechcem tam pestovať len tieňomilné trvalky. Takže ma čaká zopár sezón experimentov a skúšania, ktorým rastlinám miestne podmienky vyhovujú a ktorým nie. Je to výzva, ale  veľmi sa na to teším.


Historické ruže - časť 1.

Po veľmi dlhom čase sa začínajú pomaličky do slovenských záhrad vracať staré - historické ruže našich prastarých mám. V čase keď ma staré ruže doslova očarili a potrebovala som nejaké informácie o ich pestovaní, zháňala som všetky možné materiály a zmienky o nich. Je celkom škoda, že o historických ružiach v slovenčine nenájdeme prakticky žiadne informácie. Veľmi som potrebovala nejaké informácie a rady o ich pestovaní. Bola som vtedy "ružový nováčik" a naozaj by mi veľmi pomohla akákoľvek zmienka o tom ako sa o ne starať. Tento text je vlastne prehľadom všetkého čo som o historických ružiach zistila. Chcem upozorniť na to, že nie som žiadny odborník v danej problematike, sú to len moje poznámky o tom čo som zistila a spracovala podľa svojich vedomostí.

Ružová história

Z môjho pohľadu historické ruže predstavujú všetko čím ruže sú. Krásnu a silnú vôňu, zložité kvetinové formy, ladný rastový zvyk a pôsobivé farby. Historické ruže nie sú čajohybridy, preto potrebujú iný druh starostlivosti, ale nie komplikovanejší. V podstate najväčšie rozdiely oproti plošne pestovaným čajohybridom sú v spôsobe strihu historických ruží a ich širokým možnostiam tvarovania.

ruža galská cardinal de richelieu
Ruža galská - Cardinal de Richelieu


Čo sú historické ruže?

Sú to všetky ruže, ktoré boli vyšľachtené pred rokom 1867. Prečo je časovým medzníkom práve tento rok? Dôvod je jednoduchý v tomto roku bola verejnosti prvý krát predstavená ruža La France. Pýtate sa prečo je taká špeciálna práve táto ruža? La France nie je len taká "hocijaká ruža".
ruža La France zdroj obrázka Wikipedia

Kultivar ruže La France je považovaný za prvú čajohybridnú ružu na svete. Označuje časový medzník medzi dvomi obdobiami šľachtenia ruží. Medzník medzi ružami historickými a ružami modernými. Všetky ruže, ktoré boli vyšľachtené pred La France sú historické a všetky, ktoré boli vyšľachtené neskôr ako La France sú moderné ruže.
Kultivar ruže La France je potomkom kríženia medzi ružami hybrid perpetual Madame Victor Verdier a čajovou ružou Madame Bravy
Ruža La France
Ruža La France 1867

Hybridizérom ruže La France je Jean Baptiste Guillot. To, čo v tom čase La France odlišovalo od ostatných ruží, a čím bola výnimočná je kvet s vysokým stredom. Dnes je táto forma kvetu spájaná práve s čajohybridmi. Názov Hybrid Tea (čajohybrid) v skutočnosti pochádza zo spojenia názvov tried jej rodičov hybrid perpetual a tea rose. 


Historické ruže predstavujú veľkú a rozmanitú skupinu ruží, ktorú som rozdelila na dve podskupiny:

-staroveké ruže
-staré záhradné ruže

Staroveké ruže 
sa pestovali v Európe dlho pred koncom 17. storočia. Pôvod starovekých ruží siaha ďaleko do minulosti. Dávno pred obdobím, keď bola v Európe prvýkrát predstavená čínska ruža (Rosa Chinesis) roku 1792. Čínska ruža bola prvou ružou, ktorá skutočne opakovala kvitnutie počas sezóny. V západnom svete to bolo do vtedy niečo nevídané, touto nevídanou ružou bol Old blush. Objavenie čínskej ruže opäť predstavuje medzník. Medzník medzi dvomi ružovými obdobiami starovekými ružami a starými záhradnými ružami.
Staroveké ruže z veľkej časti neopakujú (neremontujú) kvitnutie a staré záhradné ruže z väčšej časti áno. Prečo? Z dôvodu vplyvu čínskej ruže rosa chinesis na šľachtiteľské programy. S touto opakujúcou sa kvitnúcou schopnosťou sa ruže navždy zmenili, vznikli staré záhradné ruže a neskôr všetky naše moderné ruže.

Staroveké ruže (pred vplyvom čínskej ruže)
Alby
Centifolie
Galiky
Damascény
Machové
Portlandské (Damask Perpetual)


Staré záhradné ruže (ovplyvnené čínskou ružou)
Burbonské
Hybrid perpetual
Noisetky
Čajové 
Čínske

Je pre mňa trochu nejasné kam patria skupiny ruží portlandských a damask perpetual, ale kvôli opakovaniu kvitnutia som ich zaradila k starým záhradným ružiam namiesto k starovekým. Neboli síce priamo ovplyvnené čínskymi ružami, ale dátum ich vzniku a ich vlastnosti sú podobné ako u starých záhradných ruží.
Toto je zopár informácií o histórii ruží všeobecne. Chcem zdôrazniť, že je to môj prehľad ružovej histórie. Nie som odborník na ruže a botanik by možno z tohto môjho elaborátu pravdepodobne odpadol :) 

Zopár praktických postrehov

Staré záhradné ruže sa najlepšie využijú v neformálnych záhradách. Zvyčajne tvoria veľké kríky a majú trochu neusporiadaný rast. Nemajú tvrdé výhony rastúce priamo hore ako čajohybridné ruže, ale dlhé výhony, zvyčajne prehnuté do oblúkov, aké vidíme pri divo rastúcich ružiach. Počas sezóny ich kvitnutia sú celé obsypané voňavými kvetmi.


Spôsoby kvitnutia ruží
Ruže majú nasledovné spôsoby kvitnutia:
- Raz kvitnúce (zvyčajne začiatkom leta)
Ruže ktoré kvitnú opakovane môžu mať nasledovné spôsoby:
- kvitnú začiatkom leta, potom odpočívajú a znovu kvitnú
- kvitnú nepretržite.

Väčšina starých ruží spadá do prvých dvoch kategórií, ale niektoré čajové a čínske ruže budú súperiť s každou modernou ružou nepretržitou dobou kvitnutia.

Staré záhradné ruže je možné rezať do vázy, ale len s výnimkou niektorých hybrid perpetuals nedostanene dlhé stonky. Jednoducho staré záhradné ruže majú krátke stonky, z ktorých sa len ťažko uväzujú kytice. Najkrajšie sú keď ostanú na kríku. prípadne ich môžete nechať plávať v miske s vodou.

Farebné spektrum starých záhradných ruží je od bielej po tmavo červenú. Z palety chýbajú oranžové a žlté farby dnešných moderných ruží. Žlté odtiene starých ruží majú tendenciu ísť skôr k jemným pastelovým odtieňom maslovej, broskyňovej alebo marhuľovej. Na druhej strane sú zvyčajne veľmi voňavé a k dispozícií je široké spektrum vôní.


Odolnosť voči mrazu
Ako skupina sú historické ruže mrazuvzdorné. Na druhej strane sa ich odolnosť kultivar od kultivaru samozrejme líšia. Tie ruže, ktoré majú v rodokmeni čajové alebo čínske ruže sú na chlad citlivé a počas našej stredoslovenskej zimy budú potrebovať ochranu.

Spôsob pestovania a starostlivosť 
Historické ruže nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Väčšina z nich nemusí byť ani každý rok strihaná. Netreba si s ich strihom lámať hlavu, žiadne strihanie na päť očiek nad očkom smerujúcim smerom von z kríka :) Na druhej strane určite im prospeje ak sa po zime vystrihnú z kríka zamrznuté a poškodené výhony. Dlhé výhony je možné zavesiť, alebo uviazať, tento typ ruží je vhodný pre starú a zabudnutú techniku tzv. pegging. Ale to závisí od konkrétnej odrody a jej spôsobu rastu.

Veľmi často som sa stretla s informáciou, že historické ruže sú odolne voči chorobám. Nie je to vždy pravda. Niektoré odrody sú odolné a niektoré nie. Pri výbere je vždy potrebné prehodnotiť podmienky v oblasti, kde ich plánujeme vysadiť a v neposlednom rade aj vlastnosti danej ruže, ešte pred vysadením aby sme neboli sklamaný.

Môj laický pohľad na "ružovú históriu".