Ako pestovať hrášok na výhonky

O tom, že hrášok sa môže pestovať nielen pre chutné, sladké strúčiky, ale aj na výhonky som sa dozvedela len nedávno. Veľmi ma to zaujalo a rozhodla som sa, že to vyskúšam. Dôvodov je hneď niekoľko. Po zime je skutočne čerstvej zeleniny veľmi málo. Hráškové výhonky obsahujú množstvo výživných zložiek ako rastlinné bielkoviny a chlorofyl. Zastúpené sú v nich vitamíny A, B, C, E a minerálne látky ako horčík, fosfor, vápnik, železo. Zároveň je na nich skvelé to, že si môžeme na výhonkoch pochutnávať veľmi skoro, ešte dlho pred tým ako nám v záhradkách dozreje klasický hrášok.


Pestovanie hrášku na výhonky nie je náročné na priestor a môžu sa pestovať aj v črepníku pokiaľ nemáme k dispozícii záhradu. A to z jednoduchého dôvodu, približne raz do týždňa sa výhonky na hrášku odštiknú a hrášok preto nenarastie vysoký. Výhonky sa môžu pridávať nielen do šalátov a sendvičov, ale môžu sa aj tepelne upravovať. Ich chuť je podobná ako chuť hráškových strúčikov.

Výsev:

Najskôr som si predpestovala doma priesady. Hrášok na výhonky môžeme vysiať už začiatkom februára. Ja som použila sadbovač, do každej jeho bunky som vysiala po 3 hrášky. Zasypala substrátom a dôkladne poliala. Sadbovač s vysiatym hráškom som vyložila na okennú parapetu a pravidelne polievala. Pri polievaní je potrebné byť opatrný. Na jednej strane je dôležité, aby substrát nevyschol a na druhej aby neboli semienka premokrené, pretože potom je zaručené, že namiesto vyklíčnia zhnijú. Mám to overené 😊



Približne po dvoch týždňoch po vyklíčení sadeničky potrebujú viac plného svetla, ako teplo. Preto je potrebné ich vysadiť do skleníka, fóliovníka, alebo presunúť do pareniska. Ja nemám ani jedno z uvedeného, vysadila som ich priamo na záhon a prikryla netkanou bielou textíliou.



Konkrétne som ich vysadila ako obrubu k jahodám. Jednak preto, že mi to ušetrí miesto v záhrade. Naviac hrášok a jahody sú navzájom dobrý spoločníci a podporujú sa v raste. Kým začnú jahody vyháňať šlahúne, hrášok už bude dávno zjedený.