Klasika domácej lekárničky - hojivý kostihojový balzam a olej

Masť, olej či tinktúru z kostihoja lekárskeho nájdete snáď v každej domácej lekárničke správneho bylinkára. Patrí k nenahraditeľným, a zároveň aj viacúčelovým rastlinám. Už v staroveku sa používal do prípravkov na ošetrenie kostí (odtiaľ aj jeho slovenský názov), ale aj povrchových rán, pri ktorých významne urýchľoval proces hojenia.


Jeho starý latinský názov bol Consolida, čo je odvodené od sceľovania, spevňovania, naprávania či dávania do poriadku.

Kostihoju sa teda tradične pripisuje moc hojiť tak vnútorné, ako aj vonkajšie poranenia, ako napríklad rôzne udreniny, pomliaždeniny, opuchy, modriny, odreniny, rezné rany, ba aj vredy.

POZOR, pri jeho vnútornom použití treba byť opatrný, pretože okrem iného obsahuje aj alkaloidy, ktoré môžu pri dlhodobom užívaní poškodzovať pečeň. 

Ja sa však zameriavam na možnosti jeho hojivého použitia zvonka (inak, aj kozmeticky je kostihoj úžasný, aj keď teraz ma zaujímajú viac jeho klasické fytoterapeutické účinky). 

Aké látky obsahuje kostihoj:
  • slizovité látky z rastlinných membrán
  • steroidové saponíny (koreň),
  • alantoín,
  • vitamín B,
  • tanín,
  • pyrolizidínové alkaloidy,
  • kyselina rozmarínová
Kostihoj
Kostihojový balzam používam na ošetrenie vyčistených rezných rán, odrenín a škrabancov, alebo tiež na potlačenie rôznych kožných zápalov. Kostihojový olej je zas výborný na ošetrenie podvrtnutí a narazených kostí. Na zimu mám vždy urobenú zásobu kostihojového oleja a balzamu. Tu sú recepty, ktoré používam.


Návod na kostihojový olej

Stáva sa mi, že zakopnem nohou - či už o stôl, skriňu alebo zárubňu. Takto narazená noha zvykne dosť bolieť. Osvedčilo sa mi udreté miesto jemne premasírovať kostihojovým olejom. Následne priložiť obklad z popučeného čerstvého kostihojového listu. Mojou výhodou je, že mám kostihoj priamo na záhrade, takže keď potrebujem čerstvý, mám ho väčšinu roka hneď po ruke a nemusím si poň bežať (alebo krívať) niekam do lesa.

Postup výroby kostihojového oleja (macerát kostihoja lekárskeho v oleji)

Suroviny:
  • 1 polievková lyžica očisteného a nakrájaného kostihojového koreňa
  • 1 polievková lyžica posekaných listov kostihoja
  • 100 ml olivového/marhuľového/mandľového oleja
Rastlinný olej zahrejte vo vodnom kúpeli približne na 50°C. Vložte do neho kostihoj a pri tejto teplote macerujte približne 1,5 - 2 hodiny. Potom macerát prefiltrujte cez čistú utierku a prelejte do čistej a suchej fľaštičky (ideálne z tmavého skla). Takto pripravený kostihojový olej vydrží približne 1 rok.

Kostihojový olej
Niekedy je pohodlnejšie použiť na natieranie namiesto oleja balzam jemnej olejovo-krémovej konzistencie. Ideálny je napríklad na ošetrenie podráždenej pokožky okolo nosa pri nádche - je to pohodlnejšie ako používať tekutý olej. Tiež ho na ošetrenie rôznych detských raniek a škrabancov je super. Kostihoj pôsobí protizápalovo a regeneračne na pokožku, a tiež podporuje tvorbu nových kožných buniek, takže kožné poranenia sa vďaka nemu dobre a rýchlo hoja .

Kostihojový balzam

Postup výroby kostihojového balzamu 

Suroviny:
  • 100 ml kostihojového macerátu v olivovom oleji (pripraveného podľa receptu vyššie)
  • 18 g žltého bio včelieho vosku
  • 16 g bambuckého masla 
Všetky suroviny zahrejeme vo vodnom kúpeli. Po rozpustení premiešame a zmes prelejeme do pripraveného skleneného pohárika s viečkom. Necháme v pokoji vychladnúť až do stuhnutia balzamu. Po stuhnutí môžeme balzam začať používať podľa potreby.

Related Articles

0 Comments:

Zverejnenie komentára